wtorek, 3 marca 2015

Łączenie witamin i minerałów

O zbawiennej działaniu witamin na nasz organizm wie każdy. Najwięcej z nich znajdujemy w produktach naturalnych, które powinny stanowić podstawowe składniki naszej codziennej diety. Dzięki temu możemy zapewnić sobie doskonałe zdrowie oraz pełnię sił witalnych. Przyjmowanie witamin nie powinno być jednak przypadkowe – należy wiedzieć, które z nich należy ze sobą łączyć, aby poprawić ich wzajemne wchłanianie i nie utrudnić przyswajania.


Działanie witamin ma formę reakcji łańcuchowej, kiedy zabraknie danego składnika, spada skuteczność drugiego (podobnie jest również z nadmiarem). Przyswajalność niektórych związków odżywczych obniżają wszelkie używki, tj. alkohol, tytoń, kawa, dlatego powinniśmy ograniczać je do minimum! Które składniki komponują się najlepiej?
  • magnez + wapń,
  • magnez + potas (dieta bogata w ryby i zielone warzywa równoważy ich poziom oraz wpływa dobrze na układ kostny)
  • witamina K + witamina E (to połączenie pozytywnie wpływa na gęstość krwi, trzeba jednak uważać, gdy mamy problem z zatorami krwi i chcemy zmniejszyć jej krzepnięcie)
  • witaminy A, D, E, K + tłuszcz
  • witamina H + witaminy z grupy B, magnez mangan
  • witamina C, A + witaminy z grupy B, witaminy C, D, E, wapń, fosfor, cynk
  • witamina D + witamina A, C, E, wapń, fosfor, kwasy tłuszczowe
  • witamina E + witamina A, C, witaminy z grupy B, mangan selen, fosfor
Zestawienia, których należy unikać:
  • witaminy grupy B – przyjmowanie ich nie grozi nadmiarem, ale są one od siebie zależne i przyjmowanie całego ich kompleksu może doprowadzić do niedoboru niektórych z nich.
  • kwasy omega-3 i omega-6 – podobnie jak w przypadku witamin z grupy B, kwasy omega-3 są eliminowane przez kwasy omega-6
  • wapń + żelazo, cynk
  • żelazo + cynk, witamina E, magnez, mangan
  • witaminy A i E + witamina B7

Warto zainteresować się głębiej tematem nie tylko łączenia poszczególnych składników odżywczych, ale również produktów w których są zawarte, gdyż okazuje się, że mimo starannego komponowania naszego posiłku, jego jakość spada pod wpływem niekorzystnego połączenia.  

3 komentarze:

  1. Rozpoczęcie leczenia nerwicy jest ważnym krokiem w kierunku zdrowia psychicznego. Warto więc wybrać ośrodek, który oferuje kompleksowe podejście do problemu. Profesjonaliści z https://psycholog-ms.pl/leczenie-nerwicy-wroclaw/ posiadają nie tylko wiedzę, ale i doświadczenie w pracy z pacjentami zmagającymi się z nerwicą, co sprawia, że ich wsparcie może okazać się nieocenione.

    OdpowiedzUsuń
  2. Konsultacje psychologiczne mogą być pierwszym krokiem do zrozumienia trudności, z jakimi się mierzymy. Na stronie https://dominikhaak.pl/ można znaleźć informacje o dostępnych formach wsparcia, takich jak terapia indywidualna czy pomoc w sytuacjach kryzysowych. Ważne jest, aby przed podjęciem terapii dowiedzieć się więcej o doświadczeniu i metodach pracy psychologa. Istotne jest także ustalenie, czy dany specjalista prowadzi spotkania stacjonarne czy online. Dzięki temu łatwiej dopasować formę terapii do własnych potrzeb.

    OdpowiedzUsuń
  3. Pomoc psychologiczna dla seniorów może dotyczyć zarówno depresji, jak i lęków czy problemów z adaptacją do nowych etapów życia. Proces terapeutyczny w tej grupie wiekowej różni się od standardowych metod pracy z młodszymi pacjentami. Duże znaczenie mają empatia, cierpliwość i umiejętność dostosowania tempa spotkań. Na stronie https://empatio.pl/specjalisci/psycholog-seniorow/ znajduje się opis specjalisty zajmującego się tą tematyką. Takie informacje mogą pomóc w podjęciu decyzji o rozpoczęciu terapii.

    OdpowiedzUsuń