wtorek, 5 maja 2015

Domowe sposoby na zbicie gorączki

Prawidłową temperaturą naszego ciała jest 36,60C. O gorączce mówimy wtedy, gdy wartość ta wzrasta powyżej 380C. Gorączka – przecież znamy ją od zawsze. Towarzyszyć może niemal każdej chorobie i dolegliwości, jednak, mimo „obycia” z nią, nadal bywa powodem dyskomfortu. Jej wystąpienie powinno być dla nas znakiem, że w naszym organizmie dzieje się coś złego – sama w sobie nie jest chorobą, jednak stanowi często jeden z jej objawów.


Jak pomóc gorączkującemu?
Wiadomym jest, że jak na większość dolegliwości, tak i na zbicie gorączki najskuteczniejszą metodą są leki farmakologiczne. Istnieje jednak kilka naturalnych sposobów, aby wyrównać temperaturę i wrócić szybko do pełnej sprawności.


Na początek zarówno u dzieci jak i dorosłych powinniśmy dokonywać zapisów pomiarów temperatury zarówno w dzień jak i w nocy, a o wynikach informować lekarza. W doraźnej pomocy przedlekarskiej zaleca się przede wszystkim:
  • ułożenie gorączkującego w wygodnych warunkach, najlepiej w ciepłym i wygodnym łóżku, w pozycji leżącej lub półsiedzącej.
  • Należy podawać mu duże ilości łagodnych płynów do picia i przeciwgorączkowych preparatów ziołowych np. herbatę z sokiem malinowym, napar z lipy, macierzanki, czy bzu czarnego. Dla dorosłych polecamy również małą porcje gorącego napoju alkoholowego lub ponczu, która może przynieść ulgę i wywołać kojący sen.
  • Można podać jednorazowe farmakologiczne środki przeciwgorączkowe, takie jak Polopiryna lub Acenol.
  • W okresie wzmożonej zachorowalności na grypę i stany grypopodobne, możemy choremu postawić bańki na plecach. Warunkiem jest tutaj, aby osoba była młoda, z wydolnym krążeniem i prawidłowym ciśnieniem tętniczym krwi. Przy kaszlu i innych objawach przeziębienia pożądane jest, aby to lekarz wskazał zalecenia do tego domowego zabiegu.

W domowych warunkach możemy także zastosować zabiegi obniżające stan gorączkowy poprzez zastosowanie zimna. Najczęściej wykonuje się zimny okład chłodzący z płótna lub kawałka flaneli. Zanurza się ja krótko w wodzie o temperaturze pokojowej lub dużo niższej bliskiej 0oC. Przykłada się ją na około 2-3 minut na czoło, pachwiny i brzuch. Dla utrzymania temperatury na okład możemy położyć okład z lodem. Innym skutecznym sposobem jest kąpiel ochładzająca w wodzie. Tutaj jednak musimy pamiętać, aby zanurzenie nie było gwałtowne, ale poprzedzone polewaniem z dzbanka lub nacieraniem ciała tak samo chłodną wodą.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz