środa, 20 maja 2015

Pierwsza pomoc w przypadkach złamań kończyn dolnych

Uszkodzenie kończyn to niezwykle częsta przypadłość, która dotyczy zarówno osób młodych jak i starszych. Mowa tu oczywiście o złamaniach, przemieszczeniach, naciągnięciach, i zwichnięciach. Bez względu na to, z którym rodzajem uszkodzenia będziemy mieć do czynienia, powinniśmy wiedzieć jak postępować, aby nie wyrządzić poszkodowanemu dodatkowej krzywdy i pomóc uśmierzyć ból.

Udo i biodro
W przypadku tego typu uszkodzenia, kładziemy cierpiącego i stosujemy wyciąg na kostkę – należy pociągnąć nogę za kostkę mocno i zdecydowanie w kierunku od kolana, naciągamy ją w ten sposób w osi kończyny. Do czasu przybycia ratownika pierwszej pomocy, naszym zadaniem będzie załagodzenie objawów wstrząsu – należy okryć poszkodowanego, a uszkodzoną kończynę przywiązać do drugiej, tak aby ta zdrowa tworzyła szynę. Przewiązujemy więc nogi bandażami a miejscach poniżej złamania i poniżej kolana.

Staw kolanowy
Naszym zadaniem jest zawsze w takich przypadkach zabezpieczyć kolano w pozycji, która nie będzie dla niego dodatkowym obciążeniem. Owijamy staw miękką podkładką, a następnie bandażujemy go. Pamiętamy oczywiście cały czas o najwyższej ostrożności, gdyż każdy niekontrolowany ruch, może sprawić cierpiącemu ogromny ból. Nie możemy też próbować prostować kolana na siłę. Dbajmy o to, aby poszkodowany się nie poruszał.

Podudzie
Podobnie jak w poprzednich, tak i w tym przypadku usztywniamy złamaną kończynę i dalsze kroki kierujemy w sposób podobny jak w przypadku uszkodzenia kości udowej. Przywiązujemy więc zranioną nogę do drugiej zdrowej lub do innego sztywnego elementu, np. deski, kija i obwiązujemy bandażami poniżej kolan i poniżej kostek. Nieco inaczej – powyżej i poniżej miajsca złamania - mocujemy je w przypadku, kiedy złamanie wystąpiło w okolicy stawu.

Kostka
Są to najczęstsze przypadki złamań, powstałe na skutek niewłaściwego chodzenia, skakania, biegania i upadków. Ze złamaniem mamy do czynienia wtedy, gdy ból jest na tyle dokuczliwy i uciążliwy, że uniemożliwia chodzenie, a dodatkowo towarzyszy temu opuchlizna. Po zawiadomieniu pomocy medycznej, staramy się zmniejszyć obrzęk i załagodzić ból. Obkładamy miejsce uszkodzone lodem, a także zabezpieczamy je, czyli usztywniamy jak we wcześnejszych przykładach.

Stopa
Szybkość narastania obrzęku zmniejszy w tym przypadku uniesienie stopy ponad poziom serca. Ewentualne krwawienie należy zatamować poprzez ucisk czystym materiałem lub sterylnym bandażem.

Pamiętaj, nie wpadaj w panikę – już samo zdarzenie jest wystarczającym powodem stresu. Pamiętaj również, że wiedza na temat pierwszej pomocy jest wiedzą elementarną, która może się przydać w najmniej oczekiwanym momencie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz