wtorek, 14 lipca 2015

Słońce latem

Lato, plaża i słońce! Cały rok marzymy o upalnych wakacjach, wypoczynku nad morzem i skórze ozłoconej słonecznymi promieniami. Jednak, czy aby na pewno jest to dla niej właściwe? Owszem, każdy z nas lubi opalone ciało, ponieważ wtedy wygląda zdrowiej. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze wygląd idzie w parze z kondycją skóry. Przyjrzyjmy się bliżej wpływowi słońca na nasz organizm.

Winowajcą szkodliwych procesów zachodzących w naszej skórze jest promieniowanie UV. Wyróżnia się 3 rodzaje takiego promieniowania:

  • UVA – stanowi ok. 95 % promieniowania ultrafioletowego, obecne jest przez cały rok, przenika przez chmury, szkło i naskórek. Odpowiada za opaleniznę właściwą. Dociera do głębokich warstw skóry, a przyjmowane w nadmiarze może powodować alergie słoneczną (zaczerwienienie, swędzenie, świerzbiączka letnia), zaburzenia pigmentacji (plamki), rozwój nowotworów skóry oraz fotostarzenie się skóry, czyli zmiany w włóknach elastyny i kolagenu. Prowadzi to do zwiotczenia skóry, zmarszczek oraz ogólnej utrata jędrności.
  • UVB – dociera do wierzchnich warstw skóry, stymuluje syntezę barwnika powodując rumień – opaleniznę. Nie przenika przez szyby, chmury, ale przenika przez wodę, co tłumaczy ryzyko poparzeń słonecznych podczas kąpieli wodnych. Najsilniejsze natężenie promieniowania występuje latem w godzinach 10-15.
  • UVC – nie bierze udziału w procesie niszczenia skóry, ponieważ pochłaniane jest przez warstwę ozonową.

Jak promieniowanie działa na nasza skórę?

Oparzenia słoneczne – powstają wskutek nadmiernego opalania się. Objawia się głównie pieczeniem, w skrajnych przypadkach gorączką u wymiotami. Lekiem na oparzenia będą maści łagodzące efekty kąpieli słonecznych, okłady z jogurtu naturalnego lub kefiru.

Fotostarzenie skóry – efekt działania promieni UVA, które wnikają w głąb komórek skórnych powodując ich uszkodzenie. Zmniejsza się również elastyczność skóry, zwiększa się ryzyko pojawienia się pierwszych zmarszczek, pogłębieniu ulegają już istniejące. 

Choroby nowotworowe – częste opalanie może wywołać pojawienie się czerniaków i innych wykwitów, a także zwiększa się ogólne ryzyko wystąpienia zmian rakowych. Dlatego niezwykle ważnym jest ochrona przed słońcem, które w rozsądnych ilościach dodaje nam radości i zdrowia, ale gdy jest go zbyt dużo może nam poważnie zaszkodzić.



1 komentarz:

  1. Nie lubię się opalać.

    Czy mogę prosić autorkę o kontakt: gdykochamy@gmail.com

    OdpowiedzUsuń