czwartek, 2 lipca 2015

Fobie

Każdy z nas się czegoś boi. Lęk jest naturalną reakcją organizmu na bodźce, które odbierane są przez nas za niosące potencjalne zagrożenie. Bywa i tak, że strach dopada nas z różnych, czasami błahych powodów, potrafi zawładnąć nami na widok pająka, psa czy wysokości. Kiedy takich sytuacji jest coraz więcej i nie potrafimy nad nimi zapanować, może to być oznaką fobii – nadmiernego lęku przed sytuacjami, przedmiotami, zjawiskami.


Niebezpieczeństwo fobii polega na tym, że bardzo często są one tak silne, że upośledzają życie i funkcjonowanie społeczne. Są to zaburzenia nerwicowe, które wywołują ataki paniki. Cierpiący na jest świadomy ich bezpodstawności, ale nie potrafi nad sobą zapanować.

Co sprzyja rozwojowi fobii?
Tak naprawdę ciężko jednoznacznie stwierdzić, co powoduje pojawienie i utrzymywanie się stanów fobicznych. Na pewno jednym z warunków sprzyjających będą wyjaśnienia behawioralne – pewne przyzwyczajenie do strachu w stosunku do danej sytuacji. Fobia może wiązać się z nieprzyjemnymi doświadczeniami związanymi z danym zjawiskiem. Sprzyjającym podłożem są również nieświadomość i automatyczna agresja jaka się w nas wytwarza. Jest to wyjaśnienie ewolucyjne, czyli lęk zapisany w naszych genach.

Objawy
Fobiom często towarzyszą depresje oraz wspomniane wcześniej napady paniki. Niestety objawów tych nie pokona nawet świadomość, że to co nas przeraża nie wywołuje zagrożenia u innych. Dodatkowo atakom towarzyszą takie objawy jak drżenie rąk, nadmierna potliwość, przyspieszone bicie serca lub arytmia, duszności, zawroty głowy, przyspieszony oddech, szczękościsk, drętwienie kończyn.

Rodzaje fobii
Tak naprawdę fobie mogą dotyczyć niemalże wszystkiego. Wyróżnia się jednak kilka podstawowych rodzajów:
  • agorafobia- lęk przed otwarta przestrzenią
  • fobie społeczne
  • fobie izolowane – dotyczące swoistych sytuacji i przedmiotów
Jak pozbyć się fobii? Terapia zakłada przede wszystkim oswojenie chorego z jego lekami. Bywa, że dodatkowo przyjmuje się leki przeciwdepresyjne. Istnieją też klasyczne metody walki z „chorobą” (odwrażliwianie, terapia szokowa, techniki relaksacyjne i leczenie psychodynamiczne, które polega na symbolicznym odkryciu fobii). Często też efekty przynosi dostarczenie wiedzy a temat obiektu, która pozwoli wyeliminować poczucie zagrożenia.


2 komentarze:

  1. Niestety ale często takie stany mogą doprowadzić do innych skrajności jak np. uzależnienie od alkoholu. Moim zdaniem warto, aby taka osoba jak najszybciej zgłosiła się do ośrodka https://detoksfenix.pl/ gdzie można odbyć bardzo skuteczną terapię odwykową.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kiedy moje małżeństwo zaczęło przechodzić przez poważny kryzys, zdecydowaliśmy się na terapię par. Wybór https://www.terapiapoznan.pl/ był jedną z najlepszych decyzji, jakie podjęliśmy. Spotkania pomogły nam zrozumieć nasze problemy i nauczyły, jak lepiej komunikować się ze sobą. Jestem wdzięczny za profesjonalną pomoc i wsparcie, które otrzymaliśmy.

    OdpowiedzUsuń