piątek, 3 kwietnia 2015

Profilaktyka bólu karku

Ból karku to nerwoból korzeni rdzeniowych szyjnych lub całego splotu barkowego. Przybiera różną formę począwszy od lekkich skurczów mięśni, do przeszywającego bólu w okolicach kręgów szyjnych, stawów barkowych, ale również części potylicznej głowy. Występuje przeważnie rano i nasila się skutecznie przez resztę dnia, co uniemożliwia wykonywanie nawet prostych domowych czynności. Dodatkowo bólom karku towarzyszyć może drętwienie i mrowienie kończyn górnych, co również nie sprzyja komfortowi naszej pracy.





Najlepszą radą na tego typu dolegliwości jest profilaktyka, a więc unikanie sytuacji, które taki dyskomfort mogłyby powodować, gdyż, jak niestety się okazuje, często to właśnie nasze złe nawyki są główną przyczyną bólu. Jednym z nich jest zła pozycja podczas snu. Niestety nie możemy nad tym w pełni, ale możemy zadbać m.in. o dobrze dobraną poduszkę, która nie może być ułożona zbyt wysoko, ani nie powinna być zbyt miękka. Warto używać poduszki ortopedycznej bądź wałka, który podkłada się pod szyję. Podobnie powinniśmy zadbać o jakość materaca. Ciało w spoczynku powinno być naturalnie podparte i rozluźnione, tak, by się nie męczyło.
Na ból karku wpływa także z znacznej mierze mała aktywność ruchowa, co w praktyce przejawia się głównie podczas siedzącego trybu pracy. Powoduje to zesztywnienie i zwyrodnienie krążków międzykręgowych, czyli przeszywający ból podczas każdego ruchu. Podobnie działa to w druga stronę, mięśnie nie przyzwyczajone do intensywnej pracy źle mogą znosić nadmierny wysiłek. Warto też postarać się o krzesło z zagłówkiem, które zmniejszy ryzyko stałego garbienia się.

Alarm dla pań: jak się okazuje duża ilość przypadków bólu górnych odcinków kręgosłupa spowodowana jest kobiecymi przypadłościami takimi jak np. zły dobór biustonosza. Często jego obwód jest za luźny, a to powoduje, że cały ciężar piersi przenoszony jest na ramiączka. Niekorzystnie wpływają też duże przeciążone torebki.

Przyczyną może być również nagłe hamowanie podczas jazdy samochodem, które powoduje gwałtowne naciągnięcie mięśni szyi. Podobnie dzieje się, gdy narażeni jesteśmy na przeciąg, zawianie lub na przebywanie w miejscu mocno klimatyzowanym. Nasze mięśnie i nerwy mogą zostać nadmiernie przechłodzone, co prowadzi do ostrego bólu, często przeradzającego się w stan zapalny. 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz