wtorek, 14 kwietnia 2015

Ukąszenia

Niespodziewane krostki, plamy na skórze, swędzenie, pieczenie, ból. Gdy jest ciepło wszelkie owady, komary, meszki staja się naszymi wrogami. Oprócz drobnych nieprzyjemności powodujących nasz dyskomfort, mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Sytuacja jest poważna również w przypadku uczulenia, które może wywołać wstrząs anafilaktyczny.


Bądź niewidzialny dla owadów
Niestety, nie ma skutecznego sposobu, aby uniknąć kontaktu z owadami. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby w jak największym stopniu ich unikać. Przede wszystkim, w sytuacji „zagrożenia” nie należy używać kosmetyków zapachowych, tj. mydeł i perfum, które wabią insekty - podobnie jest w przypadku jaskrawych ubrań. Warto włożyć także bluzę i i spodnie, które nie odsłaniają zbyt dużo naszego ciała. Skuteczną ochroną może okazać się nakrycie głowy oraz chemiczny środek odstraszający owady. Mimo to, najlepszym sposobem uniknięcia ukąszenia jest jednak omijanie miejsc trawiastych i gęstych lasów (szczególnie leszczynowych, w których żyje dużo kleszczy).

Zagrożenie
Do owadów, na których ukąszenia narażeni jesteśmy najbardziej, należą głównie komary, kleszcze, meszki, pszczoły, osy, szerszenie, pająki. O ile w Polsce ukąszenia nie muszą wyrządzić nam większej krzywdy, tak w innych krajach, szczególnie tropikalnych, insekty mogą roznosić różne niebezpieczne dla nas choroby. Najczęstszą, przenoszoną przez komary, jest malaria. Objawia się głównie wysoką temperaturą oraz obfita potliwością. Komary odpowiedzialne są także za roznoszenie Gorączki Zachodniego Nilu, która charakteryzuje się objawami podobnymi do grypowych. Dla nas, największe zagrożenie na przełomie ostatnich kilku lat stanowi bolerioza – choroba przenoszona przez kleszcze. Nieleczona może doprowadzić do poważnej, nieodwracalnej infekcji stawów, serca oraz układu nerwowego, a nawet zgonu.

Postępowanie po ukąszeniu
Bezpośrednio po ukąszeniu, ból i swędzenie uśmierzy apteczny lek miejscowy. W przypadku użądlenia należy ostrożnie usunąć żądło i obłożyć zainfekowane miejsce zimnym okładem, który zmniejszy opuchliznę. Po każdej podejrzanej wyprawie w miejsca zalesione i krzaczaste, należy obejrzeć ciało, czy nie przyczepił się do nas kleszcz. Jeśli tak, należy go ostrożnie, ale zdecydowanie usunąć tak, aby jego cześć nie pozostała w skórze. Miejsca ukąszone należy później przemyć spirytusem lub wodą utlenioną i poddać obserwacji, czy nie wystąpią niepokojące zaczerwienienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz