poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Tabletki antykoncepcyjne

Świat medycyny stale nas zaskakuje. Odkrywane są coraz to nowe metody leczenia i zapobiegania schorzeniom, doskonali się już te istniejące, a wszystko to ma jeden cel – zwiększyć poczucie naszego bezpieczeństwa zdrowotnego. Podobnie jest w przypadku stosowania leków antykoncepcyjnych, które również mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo nieplanowanej ciąży. Mimo ich ogromnej popularności, kobiety wciąż mają wiele obaw przed ich stosowaniem. Przeraża je ryzyko występowania skutków ubocznych, które niekoniecznie, ale mogą towarzyszyć kuracji.


Leki antykoncepcyjne nie muszą, ale mogą wywoływać skutki uboczne. Nie zagrażają one naszemu zdrowiu, ale z pewnością powodują dyskomfort i budzą niepokój. Jest to stan normalny, spowodowany przystosowywaniem się organizmu do nowej sytuacji. Przede wszystkim nie można zakładać, że skutki te towarzyszyć będą każdej kobiecie, gdyż każdy organizm reaguje na nie inaczej. Po drugie, wszystkie niepożądane efekty kuracji są możliwe do wyeliminowania przy odrobinie samodyscypliny i dobrej woli.


Przyrost masy ciała
Główna obawą stosowania tabletek jest przyrost masy ciała spowodowany zatrzymywaniem płynów w organizmie lub przyrostem tkanki tłuszczowej. Zależne jest to oczywiście od dawki oraz rodzaju przyjmowanych hormonów. Waga zmienia się do ok.2 kg, więc nie jest to aż tak duża zmiana, jednak jeśli zauważymy jakikolwiek niepokojący wpływ tabletek na nasz organizm, powinniśmy się zwrócić do lekarza o zmianę leku. Niestety sprawa wygląda gorzej, jeśli przyrost masy ciała spowodowany jest wzrostem łaknienia, wówczas dla własnego komfortu musimy wykazać się odrobiną silnej woli i zastosować odpowiednią dietę.

Krwawienie
Krwawienia i plamienia występują najczęściej w pierwszych 2-3 cyklach. Ich powodem może być nieregularne stosowanie leku, choroby z zaburzeniami wchłaniania jelitowego bądź interakcja z innymi lekami.

Spadek libido
U wielu kobiet stosujących kurację antykoncepcyjną obserwuje się spadek libido, który w ma różne podłoże. Wiąże się często w suchością śluzówek pochwy, co wywołuje lekki dyskomfort oraz zmniejsza ochotę na współżycie. Zdarzają się także przypadki ogólnego zniechęcenia, spadku nastroju oraz stanów depresyjnych. Jeśli w tych przypadkach efektu nie przyniesie zmiana tabletek na inne, należy zastanowić się nad zmianą metody antykoncepcji. Bywa natomiast, że u kobiet obserwuje się wzrost libido.

Jeśli chodzi o poważniejsze powikłanie związane z przyjmowaniem tabletek to są to standardowe bóle głowy, brzucha, obrzęk jednej nogi, jednak nawet te nie powinny być lekceważone i należy o nich poinformować lekarza. Hormonalne preparaty sprzyjają także zakrzepicy.

1 komentarz:

  1. Bardzo długo stosowałam tabletki antykoncepcyjne i teraz mocno tego żałuję. Miałam problemy zdrowotne i długo nie mogłam zajść w ciążę.

    OdpowiedzUsuń