piątek, 27 marca 2015

Płyny do płukania jamy ustnej

Wizytówką każdego z nas jest zdrowy, piękny uśmiech. Odpowiednia higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna dla stanu naszego uzębienia i dziąseł. Mamy dobrą szczoteczkę, pastę do zębów i staramy się dbać o nie systematycznie. Co robić, aby wzmocnić nasze zabiegi? Stosować płyny do płukania jamy ustnej.

Skąd się wzięły?
Płukanki, jako pierwsi zastosowali Chińczycy. Były to mieszanki ziołowe pochodzenia roślinnego, później z dodatkiem soli glinu, octu i mirtu. Stosowano je do leczenia bólu gardła, pielęgnacji skóry i ran oraz do odświeżania oddechu. Dopiero później odkryto ich właściwości antybakteryjne.



Specyfika płynów
Codzienne stosowanie płynów do płukania jamy ustnej zmniejsza ilość bakterii, zapobiega powstawaniu próchnicy, parodontozy i innych dolegliwości. Zmniejsza także ryzyko przebarwień. W jamie ustnej znajduje się ponad 400 gatunków bakterii i niektóre z nich mocno przywierają do zębów wytwarzając szkodliwe substancje. Regularne stosowanie płynu pomaga usunąć tą stale gromadzącą się płytkę, zmniejszając tym samym ryzyko zapalenia dziąseł i tkanek przyzębia. Płyny usuwają resztki jedzenia i redukują liczbę drobnoustrojów. 

czwartek, 26 marca 2015

Zajad, a opryszczka

Zarówno zajady stanowią duży problem natury estetycznej. Czerwone plamy wokół ust są o tyle uciążliwe, że często wracają i tak na prawdę ciężko się przed nimi całkowicie obronić. Są bardzo powszechną dolegliwością, która nie kojarzy się z niczym przyjemnym.

Zajady i opryszczka często  ze sobą mylone z racji podobnej postaci, jednak dolegliwości te różnią się znacząco podłożem występowania. 


Zajad – to stan zapalny kącików ust, znany również jako kątowe napalenie warg w postaci nedżerki. Przebiega w kilku etapach: zaczyna się od niewielkiego zaczerwienienia w kącikach ust, następnie pojawia się pęknięcie przesuszonej skóry i zaraz po tym drobne bąble z płynem surowiczym. Bąble pękają po kilku dniach tworząc bolesną ranę, która z powodu ciągłego wycieku płynu i krwi goi się bardzo trudno. Ważne jest, że zajady nie są zaraźliwe. Mogą się pojawić jedynie w drugim kąciku ust na co ma wpływ pierwotna przyczyna. Bywa, że przyjmują formę małych owrzodzeń, które pękają i pokrywają się strupem. Niestety zajady mogą pozostawić po sobie bliznę. 

wtorek, 24 marca 2015

Antybiotyki u niemowlaków

Antybiotyki są niewątpliwie jednymi z najskuteczniejszych leków na szereg, często poważnych i ciężkich, chorób. Niestety ich skuteczność nie zawsze idzie w parze z bezpieczeństwem. Antybiotyki to substancje wytwarzane naturalnie przez organizmy żywe (najczęściej przez bakterie i grzyby), które działając wybiórczo w niskich stężeniach wpływają na struktury komórkowe lub procesy metaboliczne innych organizmów, hamując tym samym ich wzrost i podziały. Mówiąc prościej, antybiotyki niszczą bakterie i zatrzymują ich rozwój. Naukowcy z czasem zaczęli tworzyć antybiotyki półsyntetyczne i syntetyczne, które niestety oprócz właściwości leczniczych maja również szereg skutków ubocznych.


Ilość dolegliwości niemowlęcych sprawia, że każdy maluch prędzej czy później będzie musiał poddać się kuracji antybiotykowej. Trwa ona zazwyczaj do 5 dni, ponieważ tyle czasu potrzeba do wyniszczenia bakterii.

poniedziałek, 23 marca 2015

Leki uspokajające

Stres towarzyszy dzisiaj każdemu z nas na co dzień. Jest naturalnym odruchem organizmu przed czynnikami wzbudzającymi w nas poczucie zagrożenia. Dużo mówi się o pozytywnej jego stronie, jednak niewątpliwie ze stresem należy walczyć, gdyż jego nadmiar wpływa niekorzystanie na nasza ogólną kondycję. Stresu pozbywamy się najskuteczniej jeśli uda nam się wyeliminować jego przyczynę. Zdarza się jednak, że sytuacje stresowe występują niezależnie od nas i trzeba niwelować ich skutki za pomocą środków uspokajających.

Leki uspokajające i psychotropowe to związki chemiczne, których wspólna cechą jest oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy, z wyszczególnieniem kory mózgowej. Uspokajają, koją, pobudzają aktywność i działają przeciwdepresyjnie.


Działanie tych leków jest na tyle silne, że większość z nich dostępna jest jedynie na receptę. Każdy pacjent wymaga odmiennej formy leczenia, a więc też innej formy czy dawki leku. Niestety coraz częściej dochodzi do uzależnień od działania leków tego typu i odnotowuje się coraz to nowe przypadki ich przedawkowania.

czwartek, 19 marca 2015

Preparaty odchudzające

Moda na odchudzanie trwa od zawsze. Kobiety marzą o szczupłej sylwetce, więc podejmują różne kroki, aby dorównać ideałom. U jednych efekty są zniewalające – utrata kilkunastu kilogramów to efekt długiej pracy nad sobą i silnej woli. Czasem jednak ćwiczenia, diety, liczenie kalorii nie przynosi żadnych efektów. Jak więc zwiększyć skuteczność odchudzania?

Na rynku pojawia się coraz więcej produktów wspomagających odchudzanie. Są dostępne w aptekach i w sklepach ze zdrową żywnością. Nie jest oczywiście powiedziane, że to magiczny środek, który pomoże nam pozbyć się zbędnych kilogramów. Niestety, w natłoku produktów tego typu, bardzo łatwo jest trafić na „fałszywki marketingowe”, czyli takie, które poza nazwą nie mają większych właściwości odchudzających. Te, które uchodzą za skuteczne, mają też rożne mechanizmy działania, dlatego warto zapoznać się dokładnie z ich opisem, aby dopasować produkt najbardziej odpowiedni do naszego problemu.

Preparaty hamujące łaknienie
W ich skład wchodzą włókna roślinne absorbujące wodę oraz pęczniejące w żołądku. Dzięki nim osiągamy uczucie sytości. Cennymi składnikami są też kofeina oraz błonnik pokarmowy. Pierwsza, zmniejsza apetyt, ale przy jej stosowaniu należy zachować ostrożność, gdyż można ją przedawkować. Błonnik natomiast wchłania wodę, ułatwia opróżnienie, reguluje prace jelit i obniża cholesterol.

Preparaty hamujące wchłanianie tłuszczu
Zapobiegają nadmiernemu odkładaniu się tłuszczów w tkankach, dzięki czemu odchudzanie przynosi szybsze efekty.

środa, 18 marca 2015

Zdrowe włosy i paznokcie

Piękne, długie, lśniące włosy i zadbane paznokcie to wizytówka każdej kobiety. Nie jest to zapewne tylko efekt drogich zabiegów kosmetycznych, ale przede wszystkim tego jak żyjemy i co jemy. Jest to odzwierciedlenie tego, co dzieje się w naszym organizmie. Życie w biegu, stres oraz nieodpowiednie nawyki żywieniowe sprawiają, że brak nam podstawowych niezbędnych elementów, które wpływają na zdrowy wygląd nie tylko włosów i paznokci, ale również cery i ogólnej kondycji naszego ciała.

Bardzo niebezpieczne są dla nas diety odchudzające oparte jedynie na warzywach i owocach oraz długotrwałe głodówki. Dochodzi wówczas do niedoborów białka, tracimy cenne aminokwasy siarkowe, które odpowiedzialne są za wytwarzanie kreatyny – białka, z którego zbudowane są włosy i paznokcie. Jeśli jej brakuje, wówczas włosy stają się suche, słabe i wypadają, a paznokcie stają się łamliwe i na ich płytkach pojawiają się białe prążki. Niedoborom białka towarzyszy często brak żelaza. Wypłukiwany jest przez rożnego rodzaju używki, ale jego braki stwierdza się także u kobiet w ciąży, matek karmiących lub podczas obfitego krwawienia w trakcie menstruacji. Włosy stają się cienkie i łamliwe, a paznokcie blade z charakterystycznym wgłębieniem w środku.

wtorek, 17 marca 2015

Dermokosmetyki

Kosmetyki dermatologiczne to takie, które obok właściwości estetycznych mają właściwości szczególne polecane dla skóry wrażliwej, podatnej na negatywne działanie różnych czynników. Działają korzystnie na opóźnienie procesów starzenia się oraz pielęgnację wszystkich typów cery. Są to preparaty z pogranicza medycyny i kosmetologii. Wykazują szczególne właściwości pielęgnacyjne i lecznicze, a ich głównym zadaniem jest wspomaganie leczenia różnorakich problemów dermatologicznych.


Skład:
Dermokosmetyki wytwarzane są na bazie wód termalnych o wysokiej zawartości składników mineralnych, m.in. krzemu, cynku i selenu, w połączeniu z witaminami A, E i C oraz składnikami aktywnymi. Witamina A odpowiada za opóźnienie procesów starzenia się skóry, a także aktywizuje komórki do odnowy i regeneracji, rozświetla cerę, likwiduje przebarwienia i nawilża skórę. Kosmetyki z duża zawartością witaminy A przeznaczone są dla skóry nadmiernie wysuszonej, łojotokowej lub trądzikowej.

poniedziałek, 16 marca 2015

Pielęgnacja włosów

Piękne, zdrowe włosy to wizytówka każdej kobiety. Niestety ogromnym wyzwaniem jest odpowiednia pielęgnacja, która nada włosom blask, miękkość i sprawi, że codzienne układanie fryzury nie będzie dla nas przykrym obowiązkiem, a niezwykłą przyjemnością. Ciężko jest stwierdzić który sposób pielęgnacji jest dla nas odpowiedni. Jeszcze częściej, nawet jeśli wiemy czego brakuje naszym włosom, to nie potrafimy im tego zapewnić z powodu braku czasu – zabiegi pielęgnacyjne wymagają wielu starań, aby przyniosły pożądany efekt.


czwartek, 12 marca 2015

Problemy dermatologiczne

Często borykamy się z różnymi problemami dotyczącymi naszej skóry. Mogą one pojawić się w wyniku działania bardzo wielu czynników zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych, a to dlatego, że skóra jest niezwykle wrażliwa i podatna na szereg reakcji związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem organizmu.




Skóra stanowi ochronę dla leżących pod nią tkanek, ale i spełnia wiele ważnych funkcji życiowych: przede wszystkim odpowiada za termoregulację ustroju oraz gospodarkę tłuszczową i witaminową, a także pozwala na wydalanie toksyn. Chroni przed działaniem drobnoustrojów chorobotwórczych i posiada gruczoły potowe, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała.

środa, 11 marca 2015

Zakwaszenie organizmu

Nasz organizm wciąż pracuje nad utrzymaniem równowagi. Równowaga ta dotyczy wielu obszarów, a niewielkie odchylenia w którymkolwiek z nich powodują szereg niekorzystnych konsekwencji. Styl „szybkiego” życia, który przyjmujemy sprzyja wszelkim zachwianiom i dlatego podatni jesteśmy na różnego rodzaju infekcje, osłabienia, problemy ze skórą i włosami.


Na zakwaszenie organizmu cierpi ponad 80% populacji w Europie. Jest to zaburzenie równowagi zasadowo-kwasowej, na którą wpływa szereg rożnych czynników. Rozmaite reakcje znachodzące w naszym organizmie potrzebują zachowania optymalnych warunków, m. in. odpowiedniego poziomu pH. Nasz organizm wytwarza zarówno produkty zakwaszające, jak i alkalizujące. O zakwaszeniu organizmu mówimy wtedy, gdy przeważać zaczynają produkty zdolne do zakwaszania. Aby pH krwi mogło być utrzymane na odpowiednim poziomie, warunkiem koniecznym jest sprawne funkcjonowanie mechanizmów regulacyjnych: krążenia, trawienia, wytwarzania hormonów, wydalania kwasów i zasad przez nerki oraz nadmiaru dwutlenku węgla przez płuca. Wpływ na wszystkie te mechanizmy ma wydolność narządów oraz dostarczanie organizmowi składników mineralnych zasadowych.

wtorek, 10 marca 2015

Dlaczego sen jest tak ważny?

Sen jest jednym z podstawowych zachowań człowieka – w ciągu swojego życia przesypiamy ok. 20 lat. Wydaje się to dużo, jednak patrząc z innej perspektywy, jest to ilość konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Dlaczego sen jest tak ważny? Bo to właśnie w tym czasie odbudowuje się cała energią, którą zużyliśmy w ciągu dnia. Przez noc dochodzi do znacznego obniżenia naszej aktywności, następuje odnowa komórek, regeneracja systemu kontrolującego przemianę materii, a także wzrasta produkcja hormonów, z wyjątkiem hormonów stresu, które znikają niemalże w całości. Sen odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia oraz dobrego samopoczucia. W jego trakcie zwalnia metabolizm. 

To ile snu potrzebujemy zależy od osobistych uwarunkowań naszego organizmu. Jednym wystarczy kilka godzin, podczas gdy inni spędzają w łóżku całe dnie. Przyjmuje się średnio, że człowiek dorosły powinien przespać ok. 7-8 godzin w ciągu nocy, przy czym liczba ta maleje z wiekiem.

Przemęczenie, spowodowane niedostateczną dawką snu, wpływa przede wszystkim na naszą koncentrację i pamięć. Człowiek niewyspany nie potrafi się skupić na prostych czynnościach, często się rozprasza, zapomina o wielu rzeczach. Pogarsza się też nasz nastrój, pozbawieni jesteśmy energii do działania i czujemy się wyczerpani. Przestają śmieszyć nas żarty, nie odczuwamy przyjemności z rzeczy i czynności, które do tej pory sprawiały nam radość. Spada nasza motywacja, refleks i zdolność utrzymania uwagi, co jest szczególnie niebezpieczne dla kierowców. Ponadto, przewlekły niedobór snu wpływa na problemy z utrzymaniem stałego poziomu cukru we krwi, co sprawia, że stajemy się odporni na insulinę i podatni na otyłość.

poniedziałek, 9 marca 2015

Antykoncepcja

W celu zmniejszenia ryzyka zajścia w przypadkową ciążę stosuje się szereg mniej lub bardziej skutecznych metod antykoncepcyjnych. Zawsze jednak pozostaje ta sama wątpliwość, czy aby na pewno metoda, którą wybraliśmy gwarantuje nam pełną skuteczność działania i bezpieczeństwo?



Trudno wskazać jedną, najlepszą antykoncepcję, gdyż jest to zależne od osobistych uwarunkowań partnerów. Niewątpliwie, najlepsze rezultaty widoczne będą jeśli dana metoda stosowana będzie przez nas konsekwentnie i prawidłowo. Najlepsze rozwiązanie pomoże Ci dobrać lekarz ginekolog, który po przeprowadzeniu dokładnych badań zleci odpowiedni preparat, nie szkodzący Twojemu zdrowiu i samopoczuciu.

piątek, 6 marca 2015

Niepłodność

Problem zajścia w ciążę
Trudności z zajściem w ciąże dotyczą coraz większej ilości par. Szacuje się, że w Polsce problem ten dotyka co szóstą parę. Niepłodność spotyka 20-25% społeczeństwa, z czego w 30% przypadków wina leży po stronie kobiety, w kolejnych 30% po stronie mężczyzny, a w pozostałej części przyczyna rozkłada się na obojga partnerów lub pozostaje niewyjaśniona.



Bezpłodność, a niepłodność...
Pojęcia te, często są ze sobą mylone lub używane zamiennie. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że znaczą zupełnie coś innego. Niepłodność jest stanem,w którym nie można zajść w ciążę, mimo regularnego współżycia seksualnego. Można ją stwierdzić po roku aktywnego współżycia seksualnego, ze średnią częstotliwością czterech stosunków tygodniowo, bez stosowania środków antykoncepcyjnych. Jest to problem odwracalny, po zastosowaniu odpowiedniej kuracji. Bezpłodność natomiast jest trwałą niezdolnością poczęcia dziecka, wynikającą np. z braku lub niedorozwoju narządów płciowych. Terminu tego używa się coraz częściej jedynie w języku kolokwialnym, gdyż źródła medyczne stosują termin „niepłodność względna” (niepłodność) oraz „niepłodność bezwzględna” (bezpłodność).

czwartek, 5 marca 2015

Zespół niespokojnych nóg

Wśród wielu zaburzeń sennych, które uniemożliwiają nam efektywny wypoczynek, wskazuje się oraz częściej RLS, czyli zespół niespokojnych nóg, na które cierpi ok. 10 % ludzi na całym świecie. Jest to nieodparty przymus poruszania nogami połączony z mrowieniem i drętwieniem. Uczucie to jest bardzo trudne do dokładnego zdefiniowania, a więc także wielu cierpiących na tę dolegliwość nie jest świadomych możliwości jej wyleczenia. Często też nieprzyjemne zmęczenie nóg usprawiedliwiamy ogólnym, codziennym zmęczeniem naszego organizmu.

Z reguły RLS pojawia się lub nasila nocą, przez co chorzy brzydzą się ze snu i przewracają z boku na bok. Jest to uczucie drętwienia, mrowienia, swędzenia, drgania połączone z nieodpartą potrzebą wstania, poruszania się, energicznego zgięcia i prostowania nogi. Odczucia te występują głęboko w mięśniach pomiędzy kolanem, a kostką, rzadziej jednak w stopach, udach, ramionach i rękach. Pojawia się obustronnie, ale częściej występuje po jednej stronie ciała. Objawy te pojawiają się lub nasilają w stanie spoczynku nocnego lub kiedy w ciągu dnia pozostajemy długo w jednej pozycji. Jest to o tyle uciążliwa dolegliwość, że powoduje bezsenność i związane z nią skutki (niewyspanie zmęczenie, problemy z koncentracją), jak również uciążliwość i skrępowanie w wielu sytuacjach, które wymagają np. dłuższego siedzenia.

W większości przypadków zespół niespokojnych nóg wynika z innych zaburzeń somatycznych lub neurologicznych, jest wynikiem stosowania leków lub przyjmowania niektórych substancji. Stwierdza się, że większość przypadków zachorowań jest przyczyną niedoboru żelaza i związanej z nim niedokrwistości. Z badań wynika również, że przyczyną RLS mogą być zaburzenia w układzie wydzielającym dopaminę, czyli substancję chemiczną wytwarzaną w mózgu, a także uszkodzenie nerwów.

środa, 4 marca 2015

Alkoholizm

Alkoholizm to choroba, która w świecie pełnym stresu i problemów dotyczy coraz szersze rzesze osób. Często uzależnienie to bierze się z silnej potrzeby odskoczni od życia codziennego i traktowane jest jako lek na wszelkie problemy. Pijemy coraz częściej i więcej, bo to pozwala nam na chwilę się zrelaksować. Kiedy jednak możemy stwierdzić, że mamy do czynienia z prawdziwą chorobą alkoholową?

W przypadku nadużywania alkoholu, osoba chora niestety jako ostatnia zauważa swój problem. Jest to bardzo poważna sprawa, gdyż bez świadomości konieczności leczenia oraz bez wsparcia najbliższych szanse wyleczenia są nikłe. Alkohol sam w sobie nie wyrządza nam większej szkody o ile dozujemy go w odpowiednich ilościach. Tych, niestety sam alkoholik nie potrafi kontrolować, pogrążając przy tym życie swoje i swoich najbliższych.

Czynniki sprzyjające
Nie ma jednoznacznej przyczyny uzależnienia od alkoholu. Często są to uwarunkowania psychiczne, a więc chęć ucieczki od świata, stany depresyjne, frustracje, stresy. Duże znaczenie mają wzorce zachowań wynoszone z domu (dzieci alkoholików są bardziej podatne na problem), środowiska, a nawet uwarunkowania kulturowe.

Nadużywanie, a alkoholizm
Pojęcia te mają ze sobą wiele wspólnego, jednak diametralnie się od siebie różnią! Nadużywanie może prowadzić do wielu problemów społecznych, interpersonalnych lub prawnych. Skutkuje zaniedbaniem obowiązków i interesów swoich i najbliższych. Jest ono pierwszym krokiem do uzależnienia, ale łatwiej jest się z niego wycofać i zdać sobie sprawę ze swojego niebezpiecznego położenia. Alkoholizm jest za to nieumiejętnością panowania nad sobą, swoim życiem, niekontrolowaną chęcią „zaglądania do kieliszka” i niemożność pozostania w abstynencji przez długi okres czasu.

wtorek, 3 marca 2015

Łączenie witamin i minerałów

O zbawiennej działaniu witamin na nasz organizm wie każdy. Najwięcej z nich znajdujemy w produktach naturalnych, które powinny stanowić podstawowe składniki naszej codziennej diety. Dzięki temu możemy zapewnić sobie doskonałe zdrowie oraz pełnię sił witalnych. Przyjmowanie witamin nie powinno być jednak przypadkowe – należy wiedzieć, które z nich należy ze sobą łączyć, aby poprawić ich wzajemne wchłanianie i nie utrudnić przyswajania.


Działanie witamin ma formę reakcji łańcuchowej, kiedy zabraknie danego składnika, spada skuteczność drugiego (podobnie jest również z nadmiarem). Przyswajalność niektórych związków odżywczych obniżają wszelkie używki, tj. alkohol, tytoń, kawa, dlatego powinniśmy ograniczać je do minimum! Które składniki komponują się najlepiej?