czwartek, 12 marca 2015

Problemy dermatologiczne

Często borykamy się z różnymi problemami dotyczącymi naszej skóry. Mogą one pojawić się w wyniku działania bardzo wielu czynników zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych, a to dlatego, że skóra jest niezwykle wrażliwa i podatna na szereg reakcji związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem organizmu.




Skóra stanowi ochronę dla leżących pod nią tkanek, ale i spełnia wiele ważnych funkcji życiowych: przede wszystkim odpowiada za termoregulację ustroju oraz gospodarkę tłuszczową i witaminową, a także pozwala na wydalanie toksyn. Chroni przed działaniem drobnoustrojów chorobotwórczych i posiada gruczoły potowe, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała.

Najczęstsze problemy dermatologiczne:

TRĄDZIK

– jest najczęstszym problemem dermatologicznym, z którym zmaga się ponad 80% osób w wieku 12-24 oraz 30-40 lat. Jest to choroba obejmująca rejony łojotokowe, najczęściej twarz, okolice międzyłopatkową i ramiona, czyli miejsca, w których mieści się największa ilość gruczołów łojowych. Trądzik powstaje w wyniki ich złego funkcjonowania, produkowana jest nadmierna ilość tłuszczu, która zblokuje pory skórne. Przyczyną może być także obecność bakterii, zaburzenia hormonalne, stany zapalne skóry, uwarunkowania genetyczne, stres, czynniki psychologiczne i zaburzenia odporności.

Leczenie trądziku jest procesem bardzo złożonym. Obejmuje zastosowanie terapii farmakologicznej oraz środków medycyny naturalnej. Terapia ogólna dermatologiczna opiera się dodatkowo na właściwej pielęgnacji skóry produktami dermokosmetycznymi oraz zabiegach medycyny estetycznej. Aby zmniejszyć podatność na trądzik, należy dbać o ogólny stan naszego organizmu – ważna będzie tu zdrowo zbilansowana dieta bogata w witaminy A, B1, B2 i B6 (owoce, warzywa, świeże soki). Pomocne są różnego rodzaju środki na bazie składników naturalnych oczyszczające organizm z toksyn oraz olejki aromatyczne.

NACZYNKA, PAJĄCZKI

– problem ten dotyczy ponad połowy populacji. Rozszerzone naczynia widoczne są najbardziej u osób z jasną karnacją lub cerą podatną na działanie promieni słonecznych. Naczynka stają się na tyle słabe, że pękają lub widać przepływającą przez nie krew. Ich powstawanie uzależnione jest od czynników zewnętrznych, niewłaściwej pielęgnacji, stosowania niektórych leków bądź uwarunkowań genetycznych. Początkowo daje się zauważyć rumień, który utrwala się podnosząc ciśnienie krwi, którego naczyńka krwionośne nie wytrzymują. Stają się bardzo widoczne w postaci siateczki czerwonych pajączków, przeważnie w okolicy twarzy, szyi, na dekolcie i nogach.

Leczenie trwałych śladów naczyniek możliwe jest jedynie poprzez zastosowanie technik laserowych, które odznaczają się dużą skutecznością. Zapobiegawczo należy też nadmiernego unikać słońca, wiatru i wysiłku fizycznego, ograniczyć czekoladę, kawę i alkohol. Skuteczne są okłady z pietruszki, rumianku oraz pszenicy.

ŁUSZCZYCA

– jest chorobą ciężką do całkowitego wyleczenia, ponieważ może przybierać formy przewlekłe i nawracające. Dotyczy ok. 2-4 % ludzi. Przybiera postać suchych, blado-różowych lub czerwonych plam na skórze, które występują najczęściej na dłoniach, kolanach, łokciach, czasem również w okolicach twarzy. Z racji jej uciążliwości i trudności wyleczenia, należy w jak największym stopniu wyeliminować jej przyczyny. Nie należy więc palić tytoniu, spożywać alkoholu, a zaleca się dostarczać organizmowi, podobnie jak w przypadku trądziku, jak największej ilości witamin i składników odżywczych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz