środa, 11 marca 2015

Zakwaszenie organizmu

Nasz organizm wciąż pracuje nad utrzymaniem równowagi. Równowaga ta dotyczy wielu obszarów, a niewielkie odchylenia w którymkolwiek z nich powodują szereg niekorzystnych konsekwencji. Styl „szybkiego” życia, który przyjmujemy sprzyja wszelkim zachwianiom i dlatego podatni jesteśmy na różnego rodzaju infekcje, osłabienia, problemy ze skórą i włosami.


Na zakwaszenie organizmu cierpi ponad 80% populacji w Europie. Jest to zaburzenie równowagi zasadowo-kwasowej, na którą wpływa szereg rożnych czynników. Rozmaite reakcje znachodzące w naszym organizmie potrzebują zachowania optymalnych warunków, m. in. odpowiedniego poziomu pH. Nasz organizm wytwarza zarówno produkty zakwaszające, jak i alkalizujące. O zakwaszeniu organizmu mówimy wtedy, gdy przeważać zaczynają produkty zdolne do zakwaszania. Aby pH krwi mogło być utrzymane na odpowiednim poziomie, warunkiem koniecznym jest sprawne funkcjonowanie mechanizmów regulacyjnych: krążenia, trawienia, wytwarzania hormonów, wydalania kwasów i zasad przez nerki oraz nadmiaru dwutlenku węgla przez płuca. Wpływ na wszystkie te mechanizmy ma wydolność narządów oraz dostarczanie organizmowi składników mineralnych zasadowych.

Jak dochodzi do zakwaszenia? Spożywając zbyt duże ilości produktów kwasotwórczych, w naszym organizmie tworzy się nadmiar kwaśnych pozostałości przemiany materii, z których wydalaniem i neutralizowaniem nasz organizm sobie nie radzi. Kwasy te powodują podatność na zarazki, bakterie wirusy, a także sprzyjają powstawaniu drożdży, grzybów i pleśni, które żywią się naszym pożywieniem.

Objawy zakwaszenia: Na początku dają się zauważyć wzdęcia, bóle stawów, zgaga, osłabienie, bóle głowy, trądzik, wysypki skórne, świąd, zła kondycja włosów i paznokci, nerwowość, bóle mięśni. Dodatkowo stwierdza się duży brzuch, mało elastyczną, wiotka skórę, podpuchnięte oczy, sztywną dynamikę ciała i sztywny kręgosłup. Objawy te ze względu na swój ogólny charakter nie zawsze wskazują bezpośrednio na zakwaszenie.

Długotrwałe zakwaszenie wpływa na rozwój wielu chorób, m. in. nadciśnienia, miażdżycy, cukrzycy, osteoporozy, nowotworów, zmian zwyrodnieniowych stawów, nadwagi. Pamiętajmy, że odpowiedni poziom pH to wynik tego jak dbamy o siebie. Warto więc zwrócić uwagę na to co jemy, jak jemy, ale i jak przy tym żyjemy, ponieważ jeśli nawet nie w tym momencie, to może mieć to bardzo negatywny wpływ w w naszym późniejszym życiu.  

1 komentarz:

  1. Proszę o radę: jakie produkty mogą powodować zakwaszenie organizmu?

    OdpowiedzUsuń