piątek, 6 marca 2015

Niepłodność

Problem zajścia w ciążę
Trudności z zajściem w ciąże dotyczą coraz większej ilości par. Szacuje się, że w Polsce problem ten dotyka co szóstą parę. Niepłodność spotyka 20-25% społeczeństwa, z czego w 30% przypadków wina leży po stronie kobiety, w kolejnych 30% po stronie mężczyzny, a w pozostałej części przyczyna rozkłada się na obojga partnerów lub pozostaje niewyjaśniona.



Bezpłodność, a niepłodność...
Pojęcia te, często są ze sobą mylone lub używane zamiennie. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że znaczą zupełnie coś innego. Niepłodność jest stanem,w którym nie można zajść w ciążę, mimo regularnego współżycia seksualnego. Można ją stwierdzić po roku aktywnego współżycia seksualnego, ze średnią częstotliwością czterech stosunków tygodniowo, bez stosowania środków antykoncepcyjnych. Jest to problem odwracalny, po zastosowaniu odpowiedniej kuracji. Bezpłodność natomiast jest trwałą niezdolnością poczęcia dziecka, wynikającą np. z braku lub niedorozwoju narządów płciowych. Terminu tego używa się coraz częściej jedynie w języku kolokwialnym, gdyż źródła medyczne stosują termin „niepłodność względna” (niepłodność) oraz „niepłodność bezwzględna” (bezpłodność).

Niepłodność u kobiet i u mężczyzn
Przyczyny niepłodności dużo łatwiej jest wykryć u mężczyzn, niż u kobiet. Powody mogą być w tym przypadku banalne i najczęściej należą do nich:
  • żylaki powrózka (usuwa się je operacyjnie)
  • zbyt niski poziom testosteronu i pochodnych tego hormonu (podaje się odpowiednią dawkę hormonu lub stosuje się antyestrogeny lub leki syntetyczne)
  • nieprawidłowa struktura nasienia - za mało plemników w nasieniu, za mało ruchliwe lub w ogóle nieruchliwe plemniki, nieprawidłowa budowa plemników (poprawa nasienia i wprowadzenie go do jamy macicy)
  • chwilowa niepłodność spowodowana przegrzaniem worka mosznowego i jąder (eliminacja przyczyny)
  • zapalenie gruczołu krokowego (prostaty), cewki moczowej lub pęcherzyków nasiennych (leczenie antybiotykami)
W przypadku kobiet problemy z zajściem w ciążę są silnie związane z wiekiem. Pierwsze trudności pojawiają się już po 35 roku życia i wraz z upływem czasu szanse na płodność spadają. Kłopoty mogą mieć również te młodsze kobiety i w tym przypadku najczęstszymi przyczynami są:
  • zaburzenia hormonalne - hiperprolaktynemia, zespół policystycznych jajników, nadczynność kory nadnerczy (leczenie hormonalne)
  • infekcje i stany pozapalne
  • endometrioza (leczenie terapią)
  • problemy immunologiczne – np. uczulenie na nasienie partnera
  • nieprawidłowa budowa – np. brak połączenia pochwy z macicą, przegrody w pochwie lub wewnątrz macicy (korekcja operacyjna)

Badania naukowe pokazują, że na płodność niekorzystnie wpływa również palenie papierosów, alkohol, stres, przyjmowanie niektórych leków, a także nadwaga.

1 komentarz:

  1. Bardzo długo staraliśmy się o dziecko, ale wynikało to z zaburzeń hormonalnych w moim organizmie, których nabawiłam się po długoletnim stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych.

    OdpowiedzUsuń