poniedziałek, 16 lutego 2015

Czy suplementy diety są skuteczne?

Coraz bardziej powszechnym problemem są braki podstawowych składników w naszym organizmie. Co robimy, kiedy dostrzegamy ich objawy? Najprostszym sposobem jest sięgnięcie po tabletkę szybko, wygodnie i skutecznie. Czy aby na pewno?

Suplementy to wszelkie produkty w postaci tabletek, proszków, płynów lub kapsułek, złożone z substancji odżywczych, traktowane jako uzupełnienie normalnej żywności w składniki mineralne lub witaminy. Nie są to leki – suplementy nie leczą i nie zapobiegają chorobom, jednak ich nierozsądne przyjmowanie może nam zaszkodzić. Problem tkwi w błędnym przekonaniu, że preparaty te mogą zastąpić wartość przyjmowanych składników znajdujących się w naturalnych pokarmach. Niestety, od niektórych witamin możemy się uzależnić, a przedawkowanie suplementów może mieć skutki takie same jak niedobór.


Amerykańscy eksperci odkryli, że witaminy i mikroelementy w tabletkach nie przynoszą żadnych wybitnych korzyści zdrowotnych. Dodatkowo, każdy preparat oprócz substancji czynnych zawiera wiele więcej składników, z których niektóre nie są wyszczególnione na etykiecie. Należą do nich wszelkie związki ułatwiające połknięcie, wypełniacze i ulepszacze o których obecności producenci leków nie mają obowiązku nas informować, więc zwyczajnie tego nie robią.

Skąd bierze się tyle kontrowersji dotyczących stosowania suplementów? Największą uwagę skupia się wokół problemu przedawkowania. O ile nie dotyczy to witamin z grupy B, to już witamina C, kwas foliowy, potas czy magnez szkodzą w nadmiernych ilościach.
Dlatego nie powinniśmy samodzielnie dobierać tego typu preparatów – ich przyjmowanie uzależnione jest od czynników takich jak chociażby wiek, płeć, tryb życia ograniczenia dietetyczne. Ważne, aby lekarz przepisał odpowiednią dawkę tych suplementów, które faktycznie pomogą uzupełnić niedobór konkretnego składnika, którego nasz organizm w tym momencie potrzebuje. Ta sama zasada obowiązuje nas jeśli chodzi o ich łączenie. Poszczególne składniki mineralne i witaminy współpracują ze sobą i nadmierna ilość jednego może niekorzystnie wpłynąć na wchłanianie drugiego.


Pamiętajmy, suplementy same w sobie nie są szkodliwe, o ile przyjmujemy je rozsądnie. Nie powinny być stosowane z bezkrytyczną wiarą, a z pewna dozą ostrożności, dzięki której będziemy mogli cieszyć się nienagannym zdrowiem.

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. W moim przypadku mogę śmiało powiedzieć, że jak najbardziej są one skuteczne gdyż widzę to chociażby po swoich włosach. W aptece internetowej https://apteline.pl/ zamawiam sobie odpowiednie suplementy i robię to trochę wcześniej aby paczka doszła na czas. Wtedy wystarczy regularność suplementacji i faktycznie można poprawić swoje ciało i organizm na lepsze.

    OdpowiedzUsuń