wtorek, 24 lutego 2015

Środki przeciwbólowe

Ból głowy, ból zęba, ból brzucha – gdy boli, myślimy tylko o jednym, żeby boleć przestało. Bierzemy więc magiczną pigułkę, która natychmiastowo trafia w źródło bólu i łagodzi dolegliwość. Nie ma w tym nic złego, o ile zdajemy sobie sprawę, że leki te w nadmiernych dawkach mogą nam bardzo zaszkodzić.

Leki przeciwbólowe możemy dziś bez problemu dostać nie tylko w aptece, ale w supermarketach oraz na stacjach benzynowych. Sięgamy po nie odruchowo, nie zastanawiając się nad ich składem, czy sposobem zażywania. Zdarza nam się wziąć dwie pigułki naraz, a to może grozić przedawkowaniem niektórych składników. Ponadto, nie zapominajmy, że tabletki przeciwbólowe są lekami, których substancje z jednej strony „leczą”, ale z drugiej nas zatruwają.

Ból jest sygnałem, że w naszym organizmie toczy się jakiś proces chorobowy, zatem zbyt częste przyjmowanie leków przeciwbólowych może maskować prawdziwe dolegliwości, które nieraz wymagają natychmiastowej interwencji lekarza.
Wiele popularnych leków zawiera te same substancje czynne (np. paracetamol), zatem przyjęcie 2 środków, z tym samym składnikiem, może wywołać zatrucie. Nie zapominajmy także o skutkach ubocznych działania takich tabletek. Wiele z nich przy długim stosowaniu może prowadzić do rozmaitych dolegliwości: niewydolności nerek, silnych uszkodzeń wątroby, anemii, a także mogą przyczynić się do rozwoju choroby nowotworowej. Środki te mogą też wpływać niekorzystnie na układ pokarmowy, gdyż silnie oddziałują na śluzówkę żołądka. Leki te, mogą również w zwyczajny sposób nas uzależnić. Zadowoleni z kojącego ich działania, sięgamy bez zastanowienia po kolejne dawki i w obawie przed nawrotem dolegliwości nie wyobrażamy sobie życia bez tabletki. W końcu, leki przeciwbólowe fałszują wyniki badań laboratoryjnych, przez co dają nieprawdziwy obraz naszego stanu zdrowia.

Warto zapoznać się z ulotką leku, gdyż nawet te podstawowe, jakimi wydają się być środki przeciwbólowe, nie są bezpieczne dla wszystkich pacjentów. Niektóre z nich mają wiele przeciwwskazań, które limitują ich stosowanie. Należy też przestrzegać dopuszczalnej dawki przyjęcia leku, zależnej do naszego wieku, łączenia go z posiłkami, z płynami, oraz czasu samodzielnego leczenia, po którego przekroczeniu, w wypadku braku wyraźnej poprawy, konieczna jest wizyta u lekarza.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz