czwartek, 12 lutego 2015

Używki

Jednym z najbardziej powszechnych problemów wśród młodzieży są używki. Tak potocznie określa się produkty, które nie mają żadnych właściwości odżywczych, ale zawierają substancje działające pobudzająco na układ nerwowy. Używki różnego rodzaju wprowadzają nas w dobry nastój, dodają pewności siebie, energii, niwelują zmęczenie oraz zwiększają nasza koncentrację.


Najczęściej stosowanymi używkami są: kawa, herbata, tytoń, napoje alkoholowe oraz narkotyki. Ich szkodliwe działanie opiera się przede wszystkim na wypłukiwaniu z naszego organizmu witamin i składników mineralnych. Obok tych najbardziej popularnych, w ostatnich latach dużo mówi się o dopalaczach- substancjach psychoaktywnych, które wpływają na nasz układ nerwowy, zaburzają świadomość, a niektóre z nich atakują również układ krążenia powodując przyspieszenie tętna, spadek ciśnienia, a nawet zawał serca. Mają działanie psychostymulujące, a dodatkowo wykazują wiele efektów niepożądanych, powodując m.in. bóle brzucha, nudności i wymioty, zawroty głowy, uczucie lęku i bezsenność. Szczególnie niebezpiecznym ich składnikiem jest mefedron przyspieszający czynność, powodując drgawki i trudności w oddychaniu.

Używki wprowadzają nas w stan, w którym rzeczywistość rozmywa się ze światem fantazji. Czynią życie łatwiejszym i w zasadzie można powiedzieć, że są lekiem na całe zło. Nie zapominajmy jednak, że ich działanie jest pozorne i zamiast pomaga - szkodzą narażając nasz organizm na trwały uszczerbek. Po używki sięga coraz więcej ludzi, a przeważającą grupą są wśród nich ludzie młodzi, nieświadomi tego jak pozorna „zabawa” może wpłynąć na ich późniejszy stan zdrowia. Alkohol, papierosy, dopalacze i twardsze narkotyki są dziś gośćmi każdej imprezy, a ich zadaniem jest wspomagać dobre nastroje i pobudzać do zabawy.

Niestety, używki, mimo że niektóre nielegalne, są niezwykle łatwo dostępne, można dostać je w każdym sklepie, a te których sprzedaż jest oficjalnie zabroniona, można bez problemu kupić przez internet lub „na ulicy”.


Trzeba liczyć się z tym, że działanie różnego rodzaju używek pozostawia po sobie długotrwały efekt – są silnie uzależniające, a wyjście z nałogu wymaga bardzo dużo czasu, silnej woli i wsparcia. Uzależnienie to, dotyczy nie tyle składu danej używki, co efektu jej działania. Dlatego chrońmy się przed pozornym szczęściem, starając się znaleźć powody do prawdziwego.

3 komentarze:

  1. Od używek się zaczyna i w sumie nawet nie wiemy kiedy staje się to uzależnieniem. Mowa tu oczywiście o najczęstszych problemach czyli alkoholu i narkotykach. W takiej sytuacji może pomóc odpowiednia terapia w ośrodku https://detoksfenix.pl/ która pozwoli uwolnić się od uzależnienia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że często właśnie poprzez używki jesteśmy w stanie dość szybko się uzależnić i niestety tu już jest problem. Jak dla mnie właśnie dobrym rozwiązaniem jest uczęszczanie do psychologa https://melka-roszczyk.pl/ aby jak najszybciej ten problem rozwiązać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dokładnie jest to bardzo niebezpieczne i gdy widzimy, że zaczyna się problem to oczywiście bardzo istotną kwestią jest również to aby wiedzieć także która poradnia psychologiczna jest dobrym wyborem. Zdecydowanie dobrym miejscem jest https://psycholog-ms.pl/ i ja jestem zdania, że jak najbardziej są to ważne kwestie.

    OdpowiedzUsuń