sobota, 14 lutego 2015

Dieta...



Coraz większą popularnością cieszą się wszelkie sposoby zdrowego życia. Zaczęliśmy zwracać uwagę na to co jemy, ale również na to jak żyjemy i jak wpłynie to na naszą późniejszą kondycję fizyczną. 



Często, błędnie, dieta kojarzy się wyłącznie z odchudzaniem. Niewątpliwie ma ona duży wpływ na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale  tylko w niektórych przypadkach. Tak naprawdę, dieta powinna być elementem życia każdego z nas, gdyż odgrywa ona ważną rolę w prawidłowym rozwoju i pracy naszego organizmu. Pozwala nam dostarczać wszystkich niezbędnych składników zawartych w żywności naturalnej pozbawionej sztucznych konserwantów i składników chemicznych zawartych w wielu produktach. 

Powszechnie wyróżnia się cztery rodzaje diet:
  • Dieta zwyczajowa (naturalna) – powszechne sposoby zdrowego odżywiania
  • Dieta alternatywna – rezygnacja z niektórych pokarmów lub sposobów ich przygotowywania
  • Dieta lecznicza – towarzyszy niektórych chorobom, rezygnacja z przyjmowania konkretnych produktów, składników odżywczych
  • Dieta doświadczalna – specjalne kompozycje pokarmowe wykorzystywane w badaniach żywieniowych
Dieta nie oznacza głodówki, jest to pewien sposób odżywiania, w którym istotne jest przede wszystkim to co jemy i pijemy. Racjonalna dieta dorosłego człowieka powinna być zróżnicowana i dostarczać organizmowi 2-3 tys. kalorii dziennie, zachowując przy tym, na tyle na ile to możliwe, zasady zdrowego żywienia. Każdy musi pamiętać, aby spożywać jak najmniej przetworzonych produktów, a jak najwięcej naturalnych – głównie owoców i warzyw, przyjmować odpowiednią ilość błonnika pokarmowego, ograniczać spożywanie soli, tłuszczów zwierzęcych i pokarmów bogatych w cukry proste oraz dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu! Problemem jest, że ludzie mimo wzrastającej świadomości na temat ogólnych zasad prawidłowego żywienia, nie stosują tej wiedzy w praktyce. Jemy „to co jest” i wtedy kiedy mamy na to czas, czyli nieregularnie, zbyt tłusto. Częstą tendencją jest omijanie makaronów i pieczywa, które w powszechnym przekonaniu tuczą, podczas gdy powinniśmy doceniać wartości produktów zbożowych i ich wpływ na pracę naszego organizmu.

Niezależnie od tego czy nasza dieta ma celu oczyścić organizm z toksyn czy pozbawić nas kilku kilogramów, pamiętajmy, że niezwykle ważną częścią całego procesu jest też nasz tryb życia. Nie jest możliwe kontrolowanie masy ciała za pomocą samej diety i podobnie jest z ćwiczeniami – sam wysiłek fizyczny nie jest gwarantem idealnej sylwetki, formy, wagi i zdrowia . Naszym zadaniem jest więc racjonalnie łączyć wszystkie elementy żywienia (w tym również nawyków żywieniowych) oraz aktywności fizycznej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz