wtorek, 17 lutego 2015

Leki oryginalne czy leki generyczne?

Wraz z wiekiem, wzrasta liczba chorób i schorzeń, które wymagają od nas coraz częstszych wizyt u lekarzy i wiążą się z przyjmowaniem leków mających podnieść naszą sprawność oraz pozwalających cieszyć się jak najdłużej zdrowym życiem.

Wiadomym jest, że każda dolegliwość jest dla nas pewnym utrudnieniem, które można załagodzić poprzez zastosowanie odpowiedniej tabletki, czy syropu. Sytuacja nie jest tak bardzo uciążliwa, kiedy przyjmujemy je sporadycznie. Gorzej jednak, jeśli nasza choroba wymaga długotrwałego leczenia lekami drogich firm farmaceutycznych, na które zwyczajnie nas nie stać. Niestety, wizyta u lekarza zaczyna kojarzyć się z dodatkowym stresem związanym z zakupami w aptece. Wielu ludzi, w szczególności starszych, rezygnuje z tego powodu z realizacji recept, co oczywiście może skutkować tylko pogorszeniem stanu zdrowia. Często nie zdajemy sobie sprawy z istnienia leków zamiennych, tzw. substytutów, a nawet jeśli kiedykolwiek o nich słyszeliśmy, to boimy się, że są gorsze i wpłyną niekorzystnie na proces naszego leczenia.



Na czym polega istota leku oryginalnego i jego zamiennika? Pierwszy to preparat farmaceutyczny, produkowany prze firmę przy użyciu nowatorskiej, oryginalnej metody i składu. Proces wypuszczenia leku na rynek opiera się na dokładnych badaniach, dzięki czemu jakość, podobnie jak i cena leku, jest bardzo wysoka. Leki generyczne to zwyczajnie zamienniki, produkowane przez inna firmę, ale oparte na tej samej lub podobnej recepturze, spełniające wszystkie wymagania bezpieczeństwa co produkt oryginalny. Są to leki odtwórcze tańsze o 20-80% przy zachowaniu niemalże identycznej skuteczności. Pojawiają się w aptekach często pod nazwami będącymi uproszczeniem podstawowych składników. Nakład pracy jest w tym przypadku o wiele mniejszy, niż przy lekach oryginalnych, mniej kosztowne są także badania rozwojowe, ponieważ prowadzi się niewielkie badania kliniczne lub nie przeprowadza się ich wcale. Wiarygodność generyków potwierdza autorytet Światowej Organizacji Zdrowie (WHO), która sprawuje opiekę nad wszystkimi nowo opracowanymi lekami.

Nie ulega wątpliwości, że leki zamienne są doskonałą alternatywą przede wszystkim ze względu na swoja cenę. Nie oznacza to jednak, że możemy po nie sięgać samodzielnie - każdą taka decyzję powinniśmy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, gdyż istnieją niestety sytuację, że działanie pozornie takich samych leków może wpłynąć niekorzystnie na nasz organizm. W takich przypadkach niezwykle ważne jest, aby generyk spełniał 4 warunki:
  1. takie same substancje czynne
  2. identyczna postać farmaceutyczna
  3. taka sama droga podania
  4. takie samo stężenie

Generyczne odpowiedniki mają wysoką wartość w światowym systemie opieki zdrowotnej. W naszej świadomości utarło się przekonanie, że droższe znaczy lepsze. W niektórych przypadkach rzeczywiście tak jest, ale jeśli mamy możliwość równie skutecznego leczenia „po promocji” to warto skorzystać z przywilejów jakie dają nam firmy farmaceutyczne i cieszyć się przy tym długim życiem.

1 komentarz:

  1. Współpraca z psychologiem wymaga zaufania i otwartości ze strony pacjenta. Proces terapeutyczny może być złożony i wymaga czasu, aby przynieść zamierzone efekty. Na stronie https://psycholog-ms.pl/pomoc-psychoterapeutyczna/ można znaleźć informacje dotyczące tego, czego pacjenci mogą się spodziewać podczas pierwszych sesji.

    OdpowiedzUsuń